İstiklal Mücadelesinin en çetin safhasında millet, bayrak, sancak ve istiklal sevdasında kutlu bir amaçta birleşen duyguların destansı ifadesi olan İstiklal Marşımız, büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından her mısraya hece hece işlenmiş; 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulüyle de Türk halkının Milli Marşı olmuştur.
 Milletimiz tarihi boyunca büyük mücadelelerin başkahramanı olurken inancı, azmi ve cesaretiyle de tarihe örnek teşkil etmiştir. Bunun en güzel misali olan milli mücadele dönemini MEHMET AKİF ERSOY bizzat yaşamış, çekilen acıları ve yapılan mücadelenin ruhunu işlediği İstiklal Marşı Türkiye Büyük Millet Meclisinde ilk okunduğu andan itibaren gönüllerde yerini almış ve bağımsızlığımızın sembolü olarak alkışlarla kabul edilmiştir.
Mehmet Akif Ersoy ‘ Bu marş benim değil, milletime aittir.’ diyerek İstiklal Marşı’nı Safahat’a dâhil etmemiş gösterdiği bu hassasiyetle de gerçek bir vatansever olduğunu ortaya koymuştur.
 İstiklal Marşı’mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün 98. yıl dönümünde
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.
 
 
 
 
 


T.C. 
ÇİFTLİKKÖY KAYMAKAMLIĞI

Çiftlik Mah. Atatürk Cad. No:83 Çiftlikköy/YALOVA 
e mail:  ciftlikkoy@icisleri.gov.tr